۱- اکسوپد چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

اکسوپد یک ربات اسکلت بیرونی فعال (اورتز هوشمند) است. از این ربات برای راه رفتن افراد معلول حرکتی پایین تنه استفاده می‌شود. این ربات با چهار موتور الکتریکی قادر است افراد کم‌توان و ناتوان حرکتی پایین تنه را از حالت نشسته به ایستاده و برعکس برده و آنها را راه ببرد.

۲- اکسوپد برای چه بیمارانی قابل استفاده است؟

اکسوپد قابل استفاده افراد کم‌توان و ناتوان حرکتی در ناحیه پایین تنه است. برای استفاده از اکسوپد کاربر باید توانایی استفاده از دستهای خود را به صورتی که بتواند پارالل یا عصا را در دست خود بگیرد و تعادل خود را حین فرایند گام برداری حفظ نماید، داشته باشد. البته ذکر این نکته لازم است که کاربر وزن بدن خود را با دستهایش تحمل نمی‌کند بلکه ربات وزن کاربر را تحمل می‌کند و کارکرد دستها برای ایجاد تعادل بدن و حرکت صحیح است.
همچنین کسانی که از اکسوپد استفاده می‌کنند نباید دچار انحنای غیر طبیعی اندام تحتانی، پوکی استخوان، آتروفی شدید و اسپاسم شدید عضلانی باشد. به طور کلی پیش از استفاده از این وسیله بهتر است با کارشناس فیزیوتراپی یا پزشک متخصص توانبخشی خود مشورت کنید.
علاوه بر نکات فوق، بیمار باید از نظر وزن و سایز بدن دارای شرایط زیر باشد:
وزن کمتر از ۹۰ کیلوگرم
قد بین ۱۵۵ تا ۱۹۰ سانتی متر

۳- اکسوپد چه کمکی به افزایش سلامتی بیماران می‌کند؟

بازگرداندن توانایی راه رفتن به افراد کم‌توان و ناتوان پایین تنه بیش از هر چیز بر روحیه، اعتماد به نفس و امید آنان به زندگی اثر قابل توجهی دارد. افزون بر این امکان ایستادن، نشستن و راه رفتن کاربران به آنان استقلال بیشتری در زندگی می‌دهد. همچنین تحرک بیشتر موجب بهبود وضعیت فیزیکی از جمله بهبود گردش خون، تنظیم فشار خون، بهبود تنفس، جلوگیری از مشکلات گوارشی و کلیوی، زخم بستر، دردهای مزمن و تضعیف ماهیچه‌ها می‌شود.
از اکسوپد می‌توان برای توانبخشی افرادی که دچار اختلال در الگوی راه رفتن هستند استفاده کرد.

۴- مزیت استفاده از این سامانه نسبت به راه رفتن با واکر یا سایر تجهیزات موجود برای راه رفتن چیست؟

بیمار پاراپلژیک با واکر نمیتواند راه برود اما با اورتز می‌تواند این کار را انجام دهد. در راه رفتن با اورتز فشار زیادی به کتف و دستها وارد می‌شود تا جایی که برای برخی از بیماران غیر قابل اجراست. این در حالی است که در اکسوپد نیاز به فعالیت بیش از حد دستها نیست و راه رفتن با زحمت کمتر و برای قشر وسیعتری از بیماران فراهم است. افزون بر این، بیمار باید اورتز را در حالت ایستاده بپوشد که نسبتاً فرایند سختی است. این در حالی است که بیمار اکسوپد را در حالت نشسته می‌پوشد و به کمک ربات می‌ایستد.

۵- اکسوپد چه تاثیری در استقلال بیمار دارد؟

افزایش استقلال بیمار هدفی است که در نمونۀ شخصی دنبال می‌شود. در نمونۀ شخصی کاربر قادر به نشستن برخاستن و راه رفتن در زمین هموار بدون نیاز به کمک و همراه است.
هدف در نمونۀ کلینیکی، توانبخشی کاربر و جلوگیری از بروز مشکلات ثانویه ناشی از نشستن دائمی است.

۶- اکسوپد ویژه استفاده در چه محیطی است؟

نسخه کنونی اکسوپد از نوع درمانگاهی است. بدین معنا که این دستگاه در درمانگاههای توانبخشی و فیزیوتراپی نصب و زیر نظر کارشناس / متخصص خبره استفاده می‌شود. نسخه بعدی اکسوپد از نوع شخصی است. بدین معنا که این نسخه از نوع قابل حمل و دارای باتری قابل شارژ است و افراد می‌توانند برای انجام کارهای شخصی و در محیطهای گوناگون از آن استفاده کنند. کاربر باید هنگام استفاده از این دستگاه کفش مناسب و ترجیحاً شلوار چسبان بپوشد.

۷- نسخه شخصی اکسوپد چه زمانی آماده می‌شود؟

گروه فنی شرکت در حال آماده سازی نسخه شخصی هستند و پیش بینی می‌شود تا پایان سال ۹۷ امکان عرضه عمومی آن به متقاضیان فراهم شود.

۸- آیا امکان ترمیم ضایعات عصبی با اکسوپد وجود دارد؟

ضایعات عصبی اصولاً قابل ترمیم نیستند اگر چه با فرایندهای توانبخشی، بدن می‌آموزد که وظیفۀ بخش ضایعه دیده را به عهدۀ بخش دیگری از سامانۀ عصبی قرار دهد. اکسوپد نیز در این راستا می‌تواند مفید باشد. در کنار این موضوع، اکسوپد می‌تواند با فعال نگاه داشتن عضلات ناحیه تحتانی از آتروفی آنها جلوگیری کند؛ مانع مشکلات جانبی ناشی از نشستن دائم مانند مشکلات عروقی، گوارشی و پوستی شده و همچنین بر روحیه کاربر تأثیر مثبت بسزایی داشته باشد.

۹- آیا استفاده از اکسوپد خطراتی نیز برای کاربر دارد؟

این فناوری پیش از این و در سالهای اخیر در کشورهای امریکا و ژاپن مورد استفادۀ بیماران قرار گرفته و خطر خاصی نداشته است. در برخی موارد در صورت عدم رعایت اصول اتصال ربات به بدن، در محل اتصال کبودی پوست گزارش شده است.

۱۰- آیا نسخه درمانگاهی قابلیت نصب در منزل را دارد؟

نسخۀ درمانگاهی برای درمانگاهها طراحی شده است و باید زیر نظر پزشک یا فیزیوتراپیست یا حداقل اپراتور آموزش دیده استفاده شود و با توجه به پیش‌بینی امکانات ثبت و تحلیل داده‌های حرکتی برای بررسی شاخصهای پیشرفت بیمار، قیمت بالایی دارد. اما چنانچه بیماری علاقه‌مند به استفاده از آن در منزل شخصی باشد، در صورت وجود شرایط زیر امکان پذیر است:
– وجود فضای فیزیکی مناسب در منزل
– تأیید پزشک معالج بیمار بر استفاده از اکسوپد
– حضور دست‌کم دو نفر سالم در منزل هنگام هر بار استفاده

۱۱- آیا قیمت نسخه درمانگاهی شامل نصب، راه اندازی و آموزش می‌شود؟

بله. خریداری دستگاه درمانگاهی شامل نصب، راه اندازی و یک دوره آموزش دو هفته‌ای است.

۱۲- قیمت نسخه شخصی چقدر پیش بینی می‌شود؟

با توجه به آنکه نسخه شخصی نیاز به تجهیزاتی مانند پارالل، ریل سقفی و رایانه مجزای کنترل ربات ندارد، پیش بینی می‌شود قیمت تمام شدۀ نسخه شخصی ده درصد نسبت به نسخۀ درمانگاهی کمتر باشد. البته این رقم قطعی نیست اما شرکت تلاش می‌کند تا قیمت نسخه شخصی را با مذاکره با نهادهای حمایتی دولتی، بیمه‌ها و نهادهای خیریه تا حد امکان کاهش دهد.

۱۳- پشتیبانی اکسوپد چگونه است؟

اکسوپد دارای گارانتی یکساله به همراه نصب، راه‌اندازی و آموزش و نیز خدمات پس از فروش پنج ساله شامل سرویسهای دوره‌ای، ارتقاء نرم‌افزار به نسخه‌های جدیدتر، تأمین قطعات، تعمیر و کالیبراسیون است.

۱۴- چه تمهیداتی برای اطمینان از امن بودن ربات جهت استفاده به کار رفته است؟

استفاده از پارالل برای تمرین بیماران به منظور کمک به حفظ تعادل
اتصال ربات و بیمار به ریل سقفی به کمک بندهای نگهدارنده برای جلوگیری از زمین خوردن کاربر
تجهیز ربات به قفلهای مکانیکی برای جلوگیری از هرگونه حرکت ناخواسته ربات و حفاظت از اندامهای پایین تنۀ کاربر
تجهیز ربات به سامانه هوشمند تشخیص وضعیت موتورهای ربات و رفتن به «وضعیت امن» در صورت بروز مشکل

۱۵- آیا در حال حاضر امکان خرید وجود دارد؟

بله. افزون بر این تسهیلاتی برای خرید وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

۱۶- مدت زمان تحویل دستگاه از زمان سفارش چقدر است؟

در صورت وجود دستگاه در انبار به صورت فوری تحویل می‌شود. در غیر اینصورت دستگاه حداکثر دو ماه پس از پیش پرداخت تحویل خواهد شد.

۱۷- آیا دستگاه برای تمام سنین مناسب است؟

به پاسخ پرسش شماره ۲ مراجعه شود.

۱۸- چگونه می‌توانم دستگاه را تست کنم؟

در حال حاضر تست دستگاه تنها در تهران و فقط برای نسخۀ درمانگاهی امکانپذیر است.به این منظور لطفاً به صفحه ثبت نام سایت پداسیس مراجعه نمایید.