تماشا کنید: راه رفتن معلولان T8 و T10 با اکسوپد

ربات اسکلت خارجی ایرانی اکسوپد جایگزینی برای ویلچر ویژه راه رفتن معلولان

روزهای ابتدایی تیرماه ۱۳۹۵ شرکت پداسیس در محل مرکز تحقیقات پیشرفته عصبی و توانبخشی موفقیان میزبان دو تن از بیماران ضایعه نخاعی پایین تنه بود که از سوی سازمان بهزیستی «مرکز جلائی پور (مولوی)» برای انجام تست ربات اکسوپد معرفی شده بودند. هدف نهایی ربات اسکلت خارجی اکسوپد وسیله ایست برای جایگزینی صندلی چرخدار، اما در نمونه فعلی به عنوان یک مدل درمانگاهی می تواند توسط بیماران دچار نقص حرکتی پایین تنه مورد استفاده قرار گیرد. این بیماران با استفاده از اکسوپد می توانند برای مدتی دوباره راه بروند و بدین ترتیب بسیاری از مشکلات و بیماری‌های ناشی از عدم تحرک و نشستن‌های طولانی مدت خود را از میان بردارند.

سکینه اداوی بانویی که ۵ سال پیش در یک سانحه رانندگی از ناحیه T8 دچار نقص حرکتی شد، یکی از میهمانان شرکت پداسیس بود. برای او که اکنون دارای دو فرزند می‎باشد، توانایی دوباره راه رفتن مانند یک آرزوست. افراد دیگری نیز در این آرزو با او شریکند؛ افرادی مانند سید محمد طباطبایی که با ۳۲ سال سن، ۴ سالی می‌شود توانایی حرکت اندام پایین تنه خود را از دست داده است.

خانم اداوی در یک جلسه‌ای ۶۰ دقیقه‌ای از ربات اکسوپد استفاده نمودند و ۴۰ دقیقه از این زمان را به صورت پیوسته راه رفتند. ایشان که به همراه دختر کوچک خود در محل مرکز حضور پیدا کرده بودند، پس از انجام تست از تجربه استفاده ربات رضایت بسیاری داشتند و ابراز تمایل کردند که از این ربات مجددا استفاده کنند. در ادامه به تصاویر و فیلم‌های این تست توجه نمایید.

ربات اسکلت خارجی ایرانی اکسوپد جایگزینی برای ویلچر ویژه راه رفتن معلولان

ربات اسکلت خارجی ایرانی اکسوپد جایگزینی برای ویلچر ویژه راه رفتن معلولان

ربات اسکلت خارجی ایرانی اکسوپد جایگزینی برای ویلچر ویژه راه رفتن معلولان

آقای طباطبایی نیز که از ناحیه T10 دچار آسیب دیدگی شده است، در یک جلسه ۴۵ دقیقه ای از ربات اکسوپد استفاده نمودند. پس از انجام تست ضمن رضایت از مسیر کاری شرکت پداسیس، ابراز امیدواری کردند که در آینده نه چندان دور این سیستم برای استفاده شخصی در دسترس جامعه بیماران دچار ضایعه حرکتی قرار گیرد.

ربات اسکلت خارجی ایرانی اکسوپد جایگزینی برای ویلچر ویژه راه رفتن معلولان


>> در همین زمینه تماشا کنید: راه رفتن معلول T8 با ربات اسکلت خارجی اکسوپد

2 دیدگاه

  1. ارزو گفت:

    باسلام.ما ی بیمار ۲۶ ساله ضایعه نخاعی داریم که مدت دوساله که زمین گیر شده میخواستم بدونم که این ربات فقط باعث حرکت دادن بدن میشه یا که کمکی به بهبود پیدا کردن هم میکنه؟بعد این دستگاه رو از کجا میتونم تهیه کنم؟ممنون

    • سعید ورزندیان گفت:

      سلام. ضمن آرزوی بهبودی برای بیمار شما باید عرض کنم که این ربات در درجه اول عوارض ناشی از نشستن طولانی مدت را برطرف می کند. این عوارض شامل فشار خون، گردش خون، مشکلات گوارشی و کلیوی، تنفسی، زخم بستر و مواردی از این دست است. همچنین تمرین راه رفتن با ربات باعث یاد دادن تدریجی حرکت پاها به سیستم عصبی می شود. البته استفاده از ربات شرایطی دارد که به موارد مهم آن در بخش «پرسشهای متداول» (لینک بالای صفحه) پاسخ داده شده است. در مورد پرسش دوم شما هم در همان صفحه توضیح داده شده است. اگر همچنان پرسشی داشتید لطفا با شرکت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *